دیوار سبز

افزایش جمعیت و گسترش عمودی شهرها در روزگار جدید سبب شده است که حیاط خانه ها به حدی کوچک شود که دیگر فضای سبز چندانی در آن نمی توان ایجاد کرد. در ساختمانهای آپارتمانی این فضا عمدتا به پارکینگ اختصاص دارد. برای محروم نماندن از دیدن فضای سبز و استشمام بو و طراوات گیاهان طبیعی سراغ روشهای دیگری باید بود. یکی از این شیوه ها ایجاد دیوار سبز است. دیوار سبز را می توان در فضای بیرونی یا داخلی خانه ایجاد کرد.

دیوار سبز در فضای پیلوت

چگونه در داخل آپارتمان دیوار سبز ایجاد کنیم؟

 

اولین قدم برای ایجاد فضای سبز، انتخاب محل مناسب برای این کار است. داشتن نور مناسب و در معرض دید بودن مهمترین عوامل هستند. هرچند ممکن اس مشکل نور را با نورهای مصنوعی حل نمود ولی هزینه نگهداری افزایش خواهد یافت. پس از انتخاب محل، زیرسازی کار است. با توجه به آبیاری گلها، باید از رسیدن رطوبت به دیوار و کف ساختمان جلوگیری کرد. برای این کار می توانید از تجهیزات آماده استفاده کنید یا خودتان آن را بسازید. برای نمونه می توان  یک کمد با شیشه یا ورقهای PVC ساخت.

 

 

 

 

گلدانها را چگونه نصب نماییم؟

زیرسازی مناسب برای نصب گلدانها را می توان با چوب یا شبکه های پلاستیکی آماده انجام دارد. گلدانهای مخصوصی برای ساخت دیوار سبز وجود دارد که به سادگی روی شبکه پلاستیکی نصب می شود.

 

 

آبیاری گلدانها 

گلدانهای را می توانید به شیوه دستی معمول آبیاری و آبپاشی کنید. با یک لوله کشی ساده با شلنگ کولر یا سرمهای غذایی و نازلهای آبیاری قطره ای کار آبیاری را راحت تر انجام داد. این شلنگها می توانند به یک مخزن آب که در بالای کمد جاسازی شده است متصل گردد. مخزن را می توان در پایین کمد قرار داد ولی نیاز به یک پمپ آکواریم است تا آب را به بالا منتقل کند. یک دستگاه که قابل تنظیم شدن است و در زمانهای مشخص برق پمپ را قطع و وصل میکند می تواند به پمپ وصل گردد تا آبیاری سیستم را به صورت اتومات انجام دهد. این سیستم را می توان به شیر آب هم وصل نمود.

 

در سیستم های پیشرفته تر یک فن در پشت گلدانها قرار می گیرد که توانایی به جریان انداختن هوا را دارد.

 

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 − 2 =

error: Content is protected !!